T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KURBAN PAZAR YERLERİ DENETLENİYOR

Yayın Tarihi : 30.7.2020

​Kurban Bayramı yaklaşırken, İl ve İlçe Müdürlüklerimizce kurban satış yerlerinde ki denetimler aralıksız devam ediyor. 

Bu kapsamda; 30.07.2020 tarihinde İl Müdürümüz Ertan KELEŞ, İl Müdür Yardımcımız Halil İbrahim GÜRCAN, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü İsa GÜRBÜZ ve Müdürlüğümüz Veteriner Hekimlerince ilimizde kurban hizmetleri komisyonunca belirlenen satış yerleri denetlenmiştir. Denetlemede COVİD-19 virüsü için alınan tedbirler, hem üreticilerimizin uyması gereken kurallar hem de vatandaşlarımızın kurban alırken dikkat etmesi gereken hususlarla ilgili olarak bilgilendirme yapılmıştır.

KURBAN ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Kurban döneminde yoğunlaşan hayvan hareketlerinin kontrolü amacıyla; sığır, manda gibi büyükbaş hayvan satın alacakların, alacakları hayvanların kulak küpesi ve pasaportu olup olmadığını,  koyun, keçi gibi küçükbaş hayvan satın alacakların ise alacakları hayvanların kulak küpesi ve nakil belgesi olup olmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir. Başka ilden sevk edilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların ise "Veteriner Sağlık Raporu" olup olmadığını kontrol etmeleri bu belgeleri bulunmayan hayvanları satın almamaları gerekir. Bunun yanında kesilen kurbanlık hayvanların kulak küpeleri ve hayvan pasaportları kesim tarihlerinden itibaren yedi gün içinde en yakın İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize teslim edilmelidir.

Vatandaşlarımız tarafından kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve yaş bilgilerinin sorgulanabilmesi amacıyla Bakanlığımızca https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/ web sayfası ile "HaySag" isimli mobil uygulamayı cep telefonuna yüklendikten sonra küpe üzerindeki barkod okutularak ya da hayvanın küpe numarası girilerek hayvan bilgileri sorgulanabilmektedir.

Bakanlığımızın önem verdiği diğer bir konuda sürdürülebilir bir hayvancılık için damızlık dişi hayvanların kurban olarak kesilmesini önlemektir. Bu doğrultuda dişi hayvan varlığının arttırılması amacıyla daha önceki yıllarda olduğu gibi 2020 yılı içinde de gebe veya damızlık niteliği taşıyan dişi hayvanların kurbanlık olarak kesimleri yasaklanmıştır. Bu konuda gerek vatandaşlarımızın gerekse üreticilerimizin daha duyarlı olmaları Ülkemiz hayvancılığının gelişmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. Bu nedenle damızlık değeri olan dişi hayvanlar kurban satış, kesim alanlarına alınmayacak ve kurban olarak kesilmelerine izin verilmeyecektir. Yasağa uymayanlar hakkında; 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 36. Maddesi (a) fıkrası gereğince yasal işlem uygulanacaktır.  

İlgilere ve halkımıza önemle duyurulur.