T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Güllüçam Köyü Mera Islah ve Amenajman Projesinde Sona Yaklaşılıyor.

Yayın Tarihi : 15.4.2020

İlimiz meralarının otlatma kapasitesinin arttırılması, ot kalitesinin iyileştirilmesi, hayvanların kaliteli kaba yem ihtiyacının karşılanması ve hayvancılık ile uğraşan üreticilerimizin gelirlerinin yükseltilmesi amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Uşak Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile birlikte 10 köyümüzde yürütülmekte olan projelerden; Güllüçam köyü Mera Islah ve Amenajman Projesi kapsamında yaklaşık 1200 dekar alanda gübreleme işlemi tamamlanmış ve Proje uygulanacak sahanın 480 dekarında suni mera tesis edilme aşamasına geçilmiştir.

Uşak İl Tarım ve Orman Müdürü Ertan KELEŞ, Banaz İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail ÜNAL, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Çayhan ŞENTÜRK, Proje Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Osman YÜKSEL, Teknik ekibimizden Ziraat Yüksek Mühendisi Ersan ALTINAY, Güllüçam Köyü Muhtarı Hüseyin ÜNAL ve üreticilerimizin katılımı  ile  projenin son aşaması olan suni mera tesis çalışmaları kapsamında tohum ekilişi yapılırken incelemelerde bulundu.  

Hava sıcaklığının yüksek olması ve son günlerde yağış olmamasını fırsat bilerek Güllüçam Köyümüz için 480 dekar alanda toprak hazırlığı tamamlanmış ve suni mera tesis etmek amacıyla temin edilen 400 kg Kılçıksız Brom, 460 kg Otlak Ayrığı, 260 kg Çayır Düğmesi, 360 kg Yonca ve 12500 kg 20.20 Kompoze Gübre 8 adet mibzer yardımı ile köy halkının yoğun katılımıyla ekilişi gerçekleştirilmiştir. Tesis edilen bu alan bir yıl boyunca hayvan girişine kapatılacak olup bitki gelişiminin tamamlanması sağlanacaktır.