T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YEMLER YAPILSIN VERİMLER ARTTIRILSIN PROJESİ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Yayın Tarihi : 22.06.2023

İl Müdürlüğümüzün proje ortağı, Uşak İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'nin proje başvuru sahibi olarak yer aldığı 2023 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında başvurusu yapılan, TR33/23/SOGEP/U1 referans numaralı “Yemler Yapılsın, Verimler Arttırılsın" isimli projemiz için Zafer Kalkınma Ajansı ile sözleşme imzalanmıştır. 

Proje ile biri işletme tipi, diğeri ise arazi tipi olmak üzere 2 adet yem analiz cihazı temin edilecektir. İlk etapta İlimizde 50 köy, 10 mahalle ve 5 beldede ki, 500 büyükbaş hayvancılık işletmesinde yem analizleri yapılarak işletme ve hayvan özelinde rasyonlar hazırlanacaktır. Bu sayede hayvanların verimlerinde (et, süt ve döl vb.) artış sağlanırken, fazla verilen yemler engellenerek hem yem giderlerinden tasarruf edilecek hem de beslenme kaynaklı hastalıkların önüne geçilecektir. Ayrıca proje dahilinde 1 ziraat mühendisi istihdam edilecektir Projeyle 200 işletme sahibine de büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve besleme konularında eğitimler verilerek, projenin olumlu sonuçları il genelinde yaygınlaştırılacaktır. 

            Projenin toplam bütçesi 2.385.930,00 TL'dir. Toplam bütçenin %86,8' i olan 2.070.000,00 TL' si Zafer Kalkınman Ajansı tarafından karşılanacak olup, Proje uygulama süresi 18 aydır.