T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

1 HAZİRAN DÜNYA SÜT GÜNÜ KUTLANDI

Yayın Tarihi : 1.06.2023

​Bilindiği üzere BM Uluslararası Sütçülük Federasyonu tarafından 1956 yılında alınan kararla üye ülkelerde 1 Haziran Dünya Süt Günü olarak kutlanmaktadır. Bu amaçla, sütün insan sağlığı için önemine, ekonomiye ve toplumsal yaşama katkılarını hatırlatmak süt ürünleri üretilmesi ve tüketilmesinin önemini vurgulamak için her yıl 1 Haziran ülkemizde de Dünya Süt Günü olarak kutlanmaktadır.

Bu maksatla, ilimizde de 1 Haziran Dünya Süt Günü kapsamında İl Müdürlüğümüzce Şehit Mehmet Çetin İmam Hatip Ortaokulu ev sahipliğinde etkinlikler yapılmıştır. Etkinliklere, İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Nihat AĞAN, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Bülent ŞAHİN, ilgili Şube Müdürleri, Okul Müdürü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri, öğretmenler ve öğrenciler katılım sağlamıştır.

Kutlamalarda Gıda Yüksek Mühendisi Özge YOLDAŞ tarafından sütün önemi, sütün faydaları, güvenilir süt tüketimi ve süt tüketiminin arttırılmasına yönelik sunum yapılmış olup, akabinde öğrenciler tarafından şarkılar söylenmiş, şiirler okunmuş ve tiyatro gösterisi yapılmıştır.

Program sonunda süt tüketim alışkanlığının kazandırılması amacıyla tüm öğrencilere Müdürlüğümüz tarafından okul bahçesinde UHT süt ikramı yapılmıştır.