T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

MERA ISLAH ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

Yayın Tarihi : 2.03.2023

Bakanlığımızca uygulanmakta olan Çayır, Mera Islah ve Amenajman Projeleri kapsamında, Eşme ilçesi Kayapınar köyünde 600 dekar büyüklüğündeki mera alanına 01.03.2023 tarihinde tohum ekimi gerçekleştirildi.

Projenin amacı; mevcut alandaki bitki vejetasyonunu, toprak ve diğer doğal kaynakların korunmasını ve  geliştirilmesini sağlayıp, meralardaki ot verimi ile tarla arazileri içindeki yem bitkileri alanlarını ve üretimini artırarak, süreklilik arz eden maksimum hayvansal ürünler elde etmektir. Proje kapsamında Bakanlığımız tarafından temin edilen 2.400 kg. karışık  yem bitkisi tohumu (çim, kamışsı yumak, domuz ayrığı, çayır kelp kuyruğu, kırmızı yumak, koyun yumak, çayır salkım otu, köpekdişi ayrığı, ak üçgül), 180 kg. yonca tohumu ve 5.000 kg. 20.20.0 gübresi toprakla buluşturuldu. Meranın toprak hazırlık ve ekim işlemleri Kayapınarlı üreticiler tarafından gerçekleştirildi.

Proje 2022-2024 yıllarını kapsamakta olup,  mera alanına 2 yıl boyunca Bakanlığımızca gübre tedariği sağlanacaktır. Ayrıca eğitim çalışmalarımız devam etmektedir.